Almanach Nr 1: Polskie Stowarzyszenie Haiku

Jeszcze niedawno wydawało mi się, że haiku nie jest formą poetycką, która jakoś szczególnie do mnie przemawia. Tymczasem kiedy kilka dni temu otrzymałam ten cudowny Almanach Nr 1, z wielką przyjemnością raz jeszcze zweryfikowałam swoje zdanie. 

Ten zbiór jest bowiem niezwykłą, poetycką podróżą nie tylko przez pory roku, ale również przez towarzyszące ich zmianom emocje. W przystępny dla czytelnika sposób autorzy Almanachu przenoszą go na płaszczyznę, w której to, co widzialne, jest zaledwie drogą do tego, czego na pierwszy rzut okna dostrzec nie można. Do bogatego świata uczuć, zapachów, pozornie nic nie znaczących zmian temperatury. 


Im dłużej czytelnik obcuje z tą poezją, tym bardziej może odnieść wrażenie, że wszystkie utwory są ze sobą połączone. Wirują dokoła znajomych emocji, dotykają w podobny sposób. Dzięki temu, mimo iż Almanach jest zbiorem utworów naprawdę wielu autorów, oddziałuje na nas jako spójna całość. Tym samym jestem pewna, że nawet początkowo sceptyczny czytelnik znajdzie tu coś dla siebie ‒ wcale niemały pierwiastek prawdziwego świata, przepięknie opisane zjawiska natury lub po prostu kawałek siebie i swoich wspomnień.
W książce znaleźć można m.in. utwory artystów i poetów / poetek takich jak: Irena Iris Szewczyk, Kinga Kowza, Wojciech Kokoszka, Helena Lena Kołodziejek, Zuzanna Truchlewska, Dorota Surdyk, Ernest Wit, Teresa Grzywacz, Małgorzata Wielgosz, Alfred Kampa, Sława Sibiga, Stefania Kalinowska, Lidia Rozmus, Maria Walkowiak, Jan Paliczka.

Polskie Stowarzyszenie Haiku - strona oficjalna
Polskie Stowarzyszenie Haiku - fanpage

Komentarze

Popularne posty