"Kontent", numer I (kwiecień - czerwiec 2017)

Kontent to całkiem świeża i dopiero kształtująca się forma magazynu, stojącego w swoistej opozycji do utrwalonych na rynku literackim propozycji kwartalników i pism, które swoją powtarzalną koncepcją tracą nie tylko na poczytalności, ale wskutek wyczerpania materiału, zaczynają wręcz pobrzmiewać echem dawnych, lepszych dni. 

dla oszczędności miejsca pozwoliłam sobie nieco 'skrócić' okładkę numeru

Redaktorką naczelną kwartalnika jest pochodząca z Krakowa Weronika Janeczko, jedna z prowadzących blog Porozmawiajmy o poezji. Jej dwupak wierszy ukazał się też w jednym z numerów 2Miesięcznika, pisma pod redakcją Rafała Różewicza. To właśnie od Weroniki po raz pierwszy usłyszałam o inicjatywie powstania kwartalnika Kontent. W marcu tego roku, jak wielu innych piszących, otrzymałam wiadomość dotyczącą naboru tekstów. Mimo iż te moje ostatecznie nie przysłużyły się kolegium redakcyjnemu i nie weszły do premierowego wydania, nie uważam, by Kontent cokolwiek na tym stracił : ) 

W czerwcowym wydaniu znalazła się bowiem reprezentująca bardzo wysoki poziom poezja m.in. Jolanty Nawrot, Jakuba Sajkowskiego, Tomasza Bąka, Dawida Staszczyka, Niny Manel, Rafała Gawina czy Michała Pranke. Wszystkie publikacje opiewają w dość treściwe i wydaje się, że stosunkowo profesjonalnie poprowadzone komentarze i dyskusje wokół zaprezentowanych utworów. Jest to zdecydowanie największy atut tego nowo powstałego kwartalnika, który, moim zdaniem, ma szansę zdetronizować niejeden zakorzeniony już w literackim środowisku magazyn.

Ponadto redaktorzy pisma poza poezją polską i zagraniczną, oferują czytelnikowi także recenzje, szkice i raporty na tematy około literackie. (spis treści poniżej)

----- Tu znajdziesz pierwszy numer kwartalnika: http://kontent.net.pl/numer-1/ -----

W skład redakcji kwartalnika wchodzą obecnie: wspomniana redaktor naczelna Weronika Janeczko, zastępca r.n. Marcin Świątkowski, sekretarz Mikołaj Borkowski, redaktorka Zuzanna Sala, a także zajmująca się kwestiami promocyjnymi Aleksandra Kucharska i odpowiedzialna za oprawę graficzną Aleksandra Ćwikowska. Na marginesie dodam jedynie, że pośród ostatnich burz na temat dominacji męskiej płci w świecie poetyckim, oto zapalił się nowy punkt wart zauważenia, w którym chcąc nie chcąc, przewaga redakcyjna leży jednak po stronie płci pięknej : )

Wracając jednak do tematu, jeśli chodzi o stronę wizualną pisma, wpasowuje się ona w moje gusta niemal idealnie. Minimalistyczna forma kolorystyczna, pozbawiona bezsensownych ozdobników i nachalnych reklam pozwala na skupienie się na tym, co najważniejsze - na prezentowanej treści. 

Na zakończenie dodam, iż Kontent ukazał się 8 czerwca 2017 roku i data ta powinna zostać przez nas zapamiętana. Choć pismo niejako reklamuje się tym, że średnia arytmetyczna wieku publikujących w pierwszym numerze wynosi 26,83, to wciąż z ciekawością, już nie tak młodego twórcy, będę wyczekiwać kolejnych numerów. 

* oficjalna strona kwartalnika Kontent: http://kontent.net.pl/

PS. W chwili, kiedy po wstępnym zapoznaniu się z premierowym numerem magazynu publikuję tę notkę, w Krakowie odbywa się panel dyskusyjny promujący kwartalnik Kontent. Udział w nim biorą m.in. Weronika Janeczko, Jacek Wiaderny (jeden z redaktorów nowo powstałego miesięcznika Mały Format, o którym również chciałam napisać, a czas nie pozwolił) oraz Paulina Małochleb, Szymon Słomczyński i Tomasz Bąk. 

Komentarze

Popularne posty