Grała w nas gra - antologia

13 czerwca 2017 roku ukazała się  zapowiadana antologia pt. "Grała w nas gra", będąca zestawieniem 94 wierszy pochodzących spod pióra 94 różnorodnych autorek i autorów, publikujących na łamach 2Miesiecznika. Pisma ludzi przełomowych w latach 2015 - 2016. Tytuł zbioru zaczerpnięty został z wiersza Radosława Jurczaka, Ta sama elegia napisana trzy razy.

Prace redakcyjne nad antologią prowadził Rafał Różewicz, znany i ceniony w środowisku literackim autor tomików poetyckich Product placement (Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2014) i Państwo przodem (Fundacja Duży Format, Warszawa 2016) oraz redaktor naczelny wspomnianego, choć niefunkcjonującego już magazynu 2Miesięcznik. Pismo ludzi przełomowych. W przygotowaniach udział brali również Klaudia Muca, Agnieszka Budnik, Mateusz Dworek oraz zespół Fundacji Kultury Akademickiej z Poznania. W takim gronie po prostu nie mogło się nie udać : )

Od siebie mogę jedynie dodać, że przedsięwzięcia takie, jak ta, są bardzo potrzebne w dzisiejszym środowisku i, ku uciesze mojej i chyba wielu piszących, coraz częstsze. Niedawno wystartowały dwa nowe magazyny literackie - Mały Format i Kontent (o którym również pisałam TUTAJ), a teraz światło dzienne ujrzała Antologia będąca niejako podsumowaniem całkiem interesującej inicjatywy. W projekcie jakim był 2Miesięcznik, udział brali twórcy stosunkowo młodzi, reprezentujący roczniki z przełomu lat 80-tych i 90-tych, mający coś do powiedzenia i chcący to głośno mówić. Z tym większą przyjemnością zasiadam więc do czytania, ponieważ wiem, iż wiersze, które znalazły się w antologii Grała w nas gra niosą w sobie jakiś komunikat. Manifest. Nie jest to zlepek tekstów zebranych pod wpływem chwili, a dobrze przemyślana i zorganizowana koncepcja warta uwagi, obserwacji, zasługująca na to, by o niej mówić. Co warto również podkreślić, antologia ukazała się w formie elektronicznej i jest całkowicie darmowa. Wycięto z niej także wszelkie biogramy. Nie wiem czy był to efekt zamierzony, ale dzięki temu zabiegowi zbiór zyskał na płynności, a wszelkie granice oddzielające poszczególnych twórców i ich wiersze, zatarły się tworząc jedną, spójną i niezwykle wciągającą lekturę.

Cytując autorkę posłowia:
Antologia Grała w nas gra jest zbiorem różnorodnych poetyckich idiomów, ukazującym się w wyjątkowym ze względów społecznych i politycznych czasie; to antologia bardzo mocno związana ze współczesnością, która jaka jest każdy widzi (i czyta).

                                                                                                             ~ Klaudia Muca 

Pozostaje mi zatem wierzyć, że projekty takie jak 2Miesięcznik czy dzisiejsza, jeszcze ciepła Antologia Grała w nas gra, zadomowią się w literackim świecie i zostaną nie tylko miłym, acz przelotnym, wspomnieniem, ale przede wszystkim udowodnią, że młodzi poeci mają w tym świecie jeszcze coś do powiedzenia.

* Antologia dostępna jest pod tym linkiem:
http://fundacja-fka.pl/premiera-grala-w-nas-gra-antologia-wierszy-ludzi-przelomowych/

Komentarze

Popularne posty